Dayanışmanın Önemini Anlatan Atasözleri

Bu atasözümüzde dayanışmanın önemini anlatan atasözlerini vereceğiz.Dayanışmanın önemini anlatan atasözleri aşağıdakileri örnek gösterebiliriz.Dayanışma birlik ve beraberlik işidir.Dayanışma tek kişi ile olmaz.
Dayanışmanın Önemini Anlatan Atasözleri
Dayanışmanın Önemini Anlatan Atasözleri
İnsan, doğası gereği toplumsal bir varlıktır. Yalnız yaşaması mümkün değildir.Dayanışma sözlük anlamı ile bir toplumdaki bireylerin ortak hareket etmesidir.Toplum bir olay veya olay olmaksızın birbirine bağlanabilir.İşte size dayanışmanın önemini anlatan atasözleri ve anlamları :

Yalnız taş duvar olmaz :İnsan doğası gereği tek yaşayamaz ve dayanışmayı zorunlu kılar.Örneğin bir taş ile duvar olmazsa bir insan tek başına bir şey yapamaz.Bundan dolayı birlikte hareket etmelidir.

Bir elin nesi var iki elin sesi var :İnsanın gücü bir yere kadardır.Büyük işlerin üstesinden tek başına gelemez.Gelmesi için başkalarıyla birlik ve dayanışma içinde olması gerekir.Böylece işlerin altından kolayca kalkar.

Adam adama her daim muhtaç :İnsan tek başına yaşayabilir ama zorluk çeker.Bu yüzden insanlar bir arada yaşar.İhtiyaçlarını dayanışma içerisinde karşılıklı olarak giderir.

Komşu komşunun külüne muhtaçtır :İnsanlar birbirlerine en küçük şey için bile muhtaçtırlar. Çünkü en önemsiz şeyin yokluğu, bütün işin aksamasına neden olabilir.

Baş başa vermeyince taş yerinden kalkmaz :İnsanın gücü bir yere kadardır.Tek kişi bir şey yapamaz.Bazı işleri yapması içinde başkalarının yardımına ihtiyaç duyar.Dayanışma içinde işleri yapabilir.

Dayanışmanın Önemini Anlatan Atasözleri ödevimizi burada tamamlıyoruz.Sizinde eklemek istediğiniz olursa yorum bölümüne yazabilirsiniz.
Reklam