Deyimler ve Özellikleri Nelerdir ?

Deyimler ve Özellikleri Nelerdir

İki ya da daha çok sözcükten oluşan, çoğunlukla gerçek anlamından uzaklaşarak mecaz anlam kazanan kalıplaşmış söz gruplarına deyim denir.
deyimler
deyimler ve özellikleri
Deyimlere Örnekler :
Ezbere konuşmak:bilmeden, aslını arayıp sormadan konuşmak
İçi rahat etmek: kaygı duyulacak bir konu bulunmadığını öğrenerek ferahlamak
Elinden geleni ardına koymamak: yapabileceği bütün kötülükleri yapmak
  • Deyimler çoğunlukla mecaz anlamlı sözlerdir.
Konuşmanıza kulak misafiri oldum. Bu cümledeki “kulak misafiri olmak” deyimi “yanında konuşulanları, konuşmaya katılmadan dinlemek” anlamına geldiği için mecaz anlamlıdır.

  • Ancak az da olsa gerçek anlamıyla kullanılan deyimler de vardır.
Burada kimi kimsesi olmadığını söyledi. Bu cümledeki “kimi kimsesi olmamak”deyimi “yakını, koruyucusu bulunmamak” anlamına geldiği için gerçek anlamlıdır.

  • Deyimler çoğunlukla iki veya daha çok sözcükten oluşmuş söz grubu şeklinde olduğu gibi çok az da olsa cümle şeklinde olan deyimler de vardır.
Çoğu gitti, azı kaldı. Dostlar alışverişte görsün. Ne şiş yansın, ne kebap. Eski çamlar bardak oldu vs. gibi gibi...

  • Deyimler kalıplaşmış sözler oldukları için üzerlerinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Değişiklik yapılması anlatım bozukluğuna sebep olur.
Cüzdanın ağzını açmak (yanlış) Kesenin ağzını açmak (doğru)

  • Deyimler ders vermek amacıyla söylenmiş sözler değildir, sadece içinde bulunulan durumu ifade ederler. Bu yönüyle atasözlerinden ayrılırlar.
Zor durumdaymış, uçan kuştan medet umuyormuş.
Bu cümledeki “uçan kuştan medet ummak”deyimi “çok sıkıntıda kalıp en ufak bir yardımın herhangi bir yerden gelmesini beklemek, sıkıntılı bir durumdan kurtulmak için her türlü çareye başvurmak” durumunu anlatmaktadır; herhangi bir ders, öğüt verme amacı taşımamaktadır.

Deyimler ile ilgili son sözler

Bu dersimizde deyimler ve özelliklerini verdik.Deyimler ve örnekleri Türkçe dersinde 4.Sınıf - 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf TEOG Türkçe konularındandır.Konu ile alakalı sorularınızı alt bölümdeki yorum bölümüne yazabilirsiniz.Deyimler ve örnekleri ile ilgili konu anlatımı ve cümle örnekleri içerir.
Reklam