Dostluk ve Sevgi ile ilgili Atasözleri

Bu atasözümüzde dostluk ve sevgi ile ilgili atasözlerini vereceğiz.Dostluk ve sevgi ile ilgili atasözleri hakkında kısa bir bilgi verelim.Dostluk ve sevgi ile ilgili atasözleri bularak 3 tanesini defterinize yazınız sorusunun cevabını da bulmuş olacağız.

Dostluk ve Sevgi ile ilgili Atasözleri
Dostluk ve Sevgi ile ilgili Atasözleri

Sadık dost akrabadan yeğdir : İnsana gerçek dost olan biri akrabalardan daha iyidir , hayırlıdır.

Allah sabırlı kulunu sever : Her türlü kötü olan durumlarda isyan etmeden , ses çıkarmadan , endişe etmeden beklemek sabırdır.Kötü durumlara göğüs gerenler , sıkıntıları çabuk atlatır.Allah'ta böyle kullarını sever.

Eski dost düşman olmaz ,yenisinden vefa gelmez : Eskiden beri dost olduğunuz kişiler arasında dostluklar kolay kolay bozulmaz.Eski dostluklar arasında pek çok anı hatıra geçmiştir.Birbirlerine oldukça güvenirler.Kolay kolay aralarında sıkıntı olmaz fakat yeni dost ile çok zaman geçirilmemiş , sıkıntılarını çok paylaşmamışlardır. Bu yüzden birbirlerine olan dostlukları henüz sağlam olmamıştır.

Dost dostun eyerlenmiş atıdır : Gerçek dost insanın en kötü zamanında yanında olan yardım edendir.

Gönül ferman dinlemez : İnsanlar hiçbir etki altında kalmadan severler.Sevginin gücü sonsuzdur.Her türlü zorluk olsa da sevgiden vazgeçilmez.

Her şeyin yenisi dostun eskisi : Her zaman kullanılan varlıklar zamanla görevlerini yapmamaya başlar.Yıpranır , eskir fakat dostluklar eskidikçe görevlerini yerine getirmeye başlar.Birlikte daha sıkıntılı günler geçirir.Zorluklara alışırlar.Yeni dostluklarda henüz zorluklara aşılmamıştır ve aradaki bağ kurulamadığından pek doğru değildir.

Sevmek güzeldir sevilen sevdikten sonra : Sevmek karşılıklıdır.Karşıdaki insan da severse bu eylem çok güzel sonuçlanır.Herkesi sevmeye başlar.Sevginin gücüne varır.

Dostun attığı taş baş yarmaz : Dostun söylediği sözlerden , davranışlardan kötülük gelmez.Çünkü onun yaptığı bizim iyiliğimizden yana olduğunu biliriz.

Dostluk para ile alınıp satılamaz : Gerçek arkadaşlığın ucuz olmadığı parayla satılmadığı ve çok değerli olduklarını unutmamamız gerekir.

Dostluk ve sevgi ile ilgili atasözleri hakkında kısaca bilgi ve örnekleri verdik.Eklemek istediğiniz olursa yorum bölümüne yazabilirsiniz.
Reklam