Gerçek (Temel) Anlam

Gerçek Anlam 

Bir sözcüğün, söylendiğinde, okunduğunda veya duyulduğunda zihinde canlanan ilk ve asıl anlamına gerçek (temel) anlam denir.
Gerçek anlam, aynı zamanda sözcüğün tek başınayken sahip olduğu ve herkes tarafından bilinen anlamıdır.
Köprü der demez... Ateş der demez... Yol der demez...
Yukarıdaki kelimeleri tek başlarına söylediğimizde aklımıza ilk gelen çağrışımlar, üstlerinde gösterilmiştir. Bu çağrışımlar kelimelerin gerçek (sözlük) anlamlarıdır.

Gerçek Anlam ile ilgili Cümleler

Gerçek Anlam Cümle Örneği (1) 

Çocuklar, biraz serinlemek için denize daldılar.
“Dalmak” sözcüğünün akla gelen ilk anlamı “suyun içine bütün vücuduyla ve hızla girmek” şeklindedir. Sözcük, cümlede bu anlamıyla kullanıldığından gerçek (temel) anlamlıdır.

Gerçek Anlam Cümle Örneği (2) 

Masanın üzerine içi sudolubir sürahi koydu.
“Dolu” sözcüğünün akla gelen ilk anlamı “içi boş olmayan, dolmuş, boş karşıtı” şeklindedir. Sözcük, cümlede bu anlamıyla kullanıldığından gerçek (temel) anlamlıdır.

Gerçek Anlam Cümle Örneği (3) 

Elinde ağır bir çanta taşıyordu.
“Ağır” sözcüğünün akla gelen ilk anlamı “tartıda çok çeken, hafif karşıtı” şeklindedir. Sözcük cümlede bu anlamıyla kullanıldığından gerçek (temel) anlamlıdır.
gerçek anlam temel anlam konu anlatımı


Gerçek Anlam ile ilgili (Son Sözler)

Bu dersimizde gerçek terim anlam ile ilgili konu anlatımı ve cümle örneklerini verdik.Gerçek Temel Anlam türkçe dersinde 4.Sınıf - 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf TEOG türkçe konularındandır.Konu ile alakalı sorularınızı alt bölümdeki yorum bölümüne yazabilirsiniz.Önceki yazımızda eş sesli kelimeler konu anlatımı vermiştik.Gerçek temel anlam ile ilgili konu anlatımı ve cümle örnekleri içerir.
Reklam