Yakın Anlamlı Sözcükler Kelimeler Konu Anlatımı

Açıklama : Bu dersimizde yakın anlamlı sözcüklerin (kelimelerin) konu anlatımını inceleyeceğiz.

Yakın Anlamlı Sözcükler (Kelimeler)

Anlam bakımından birbirine benzemekle birlikte eş anlamlı olmayan sözcüklere yakın anlamlı sözcük denir. Yakın anlamlı sözcüklerde az da olsa anlam farklılığı vardır, eş anlamlı sözcüklerde ise anlam tamamen aynıdır.

Yakın Anlamlı Sözcükler Örnekleri

Oraya sabah gitmeyi düşünüyoruz.
 Oraya gündüz gitmeyi düşünüyoruz.
İlk cümlede yer alan “sabah” sözcüğü “güneşin doğduğu andan öğleye kadar geçen zaman, sabahleyin, sabah vakti” anlamında; ikinci cümlede yer alan “gündüz” sözcüğü “günün sabahtan akşama kadar süren aydınlık bölümü, gece karşıtı”anlamında kullanılmıştır. 
  • Bu iki sözcük arasında anlamsal farklılık olmakla birlikte cümle içinde birbirlerinin yerini belli bir oranda tutabilmektedir. Bu sebeple “sabah” ve “gündüz” sözcükleri yakın anlamlıdır.
yakın anlamlı sözcükler kelimeler sözlüğü

Yakın Anlamlı Sözcükler ve Sınıflar

Yakın anlamlı sözcükler 4.Sınıf Türkçe , 5.Sınıf Türkçe , 6.Sınıf Türkçe 7.Sınıf Türkçe, 8.Sınıf Türkçe TEOG konuları arasındadır.Türkçe dersinde sözcükte anlam konusu çerçevesinde anlatılır.Yakın anlamlı sözcüklere örnekler verdik.

Son Sözler

Bu dersimizde yakın anlamlı sözcükler ile ilgili konu anlatımını verdik.Yakın anlamlı sözcükler türkçe dersi konularındandır.Konu ile alakalı sorularını yorum bölümüne yazabilirsiniz.
Önceki Yazımızda eş anlamlı kelimeler konu anlatımını vermiştik.
Reklam